Wydawnictwo: Skarpa WarszawskaData wydania: 26 kwietnia 2023
ISBN: 978-83-8329-095-9
Kategoria: literatura obyczajowa, romans
Stron: 320
Wydanie I
Sylwia Kubik od urodzenia mieszka na wsi na Powiślu. Kocha miejscowe zabytki i krajobrazy. Jest polonistką. Żona Wojciecha oraz matka Anielki i Gabrysi.
Książka trafiła do mnie przez dziewczyny z bloga Czytam dla przyjemności. Kobietki, dzięki wam miałam już nie raz przyjemność czytać wiele książek, które umilały mi czas.
Tytułowa powieść prezentuje historię zamkniętego społeczeństwa zwanego mennonitami. Tworzą oni wspólnotę, do której niechętnie wpuszczają obcych, ale też nie odmawiają pomocy. Nie biorą udziału w wojnach, a wiara to fundament ich życia, gdzie dany kawałek ziemi to tylko miejsce, nie ojczyzna czy dom. Ich uporządkowany świat nabiera trochę innych kolorów, gdy pewnego zimowego dnia, ich członkowie odnajdują trójkę przemarzniętych mężczyzn, a jednym z nich jest hrabia Józef Koczorowski. Mężczyznami opiekuje się rodzina Dyck. Uwagę hrabiego w szczególności przykuwa Gretchen córka gospodarzy. Zresztą nie bez wzajemności. Czy to uczucie ma szansę rozkwitnąć? Jak wygląda społeczność mennonitów?
Autorka ponownie nie zawiodła moich oczekiwań. Książka wciąga już od pierwszych stron i uczy czegoś nowego. Pani Sylwia w ciekawy sposób potrafi przemycić trochę historii i przy tym zaciekawić tematem. Już się nie mogę doczekać jej kolejnych dzieł na ten temat. Więc pani Sylwio proszę działać i nie dać mi długo czekać. Autorka jak zwykle popisała się lekkością pióra. Świat pokazany w książce niestety nie należał do zbyt kolorowych, ale dzięki niej zaczął nabierać barw. Gretchen dziewczyna z niższych warstw społecznych, można powiedzieć chłopka i Józef mężczyzna wyższych sfer, dzieli ich tak wiele, a może połączyć wizja przyszłości. Książka warta przeczytania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz