11 lutego 2021

Zakochany Święty Mikołaj - Antologia

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 28 październik 2020
ISBN: 978-83-8195-290-3
Kategoria: literatura obyczajowa, romans
Stron: 368
Wydanie I

    Tytuły opowiadań jakie znajdują się w książce:
1. "Czerwony samolot" Agnieszka Jeż
2. "Randka w ciemno" Tomasz Kieres
3. "Prezent dla Mikołaja" Katarzyna Misiołek
4. "Miłość zamiast strachu" Anna H. Niemczynow
5. "Największa z nich" Agnieszka Olejnik
6. "Mikołajowa wróżba" Karolina Wilczyńska
7. "Mikołaj jednak istnieje" Magdalena Witkiewicz

            Książka trafiła do mnie dzięki udziałowi w zabawie "Objazdowa książka" zorganizowanej przez Magdalenę Milewską na grupie: Objazdowa książka "Zakochany Święty Mikołaj"

            Książka składa się z siedmiu opowiadań i teraz po krótce o każdym z nich:
    Pierwsze opowiadanie jest to historia Tadeusza Barskiego 75-letniego mężczyzny, który nie wierzy w Świętego Mikołaja. Stracił on tą wiarę jeszcze w dzieciństwie. Jego życie zmienia się pewnego dnia, gdy na swojej drodze spotyka małego Stasia i jego mamę. Jak zmieni się życie Tadeusza? Co się wydarzyło w przeszłości, że Tadeusza stracił wiarę w Świętego Mikołaja?
    Dzięki drugiemu opowiadaniu możemy poznać Mikołaja i Karolinę. Chociaż oboje są w podobnym do siebie wieku, to różni ich status majątkowy. Mikołaj to prosty chłopak, który dla innych jest gotów się poświęcić. Skończył on studia magisterskie i obecnie poszukuje pracy. I tak pomagając koledze zostaje Świętym Mikołajem. W czasie wykonywania swoich obowiązków trafia na Karolinę, która uciekając z rodzinnego przyjęcia zamyka się w kantorku z Mikołajem. Tam między tą dwójką nawiązuje się rozmowa, dzięki której oboje mogą się lepiej poznać. Dlaczego Karolina uciekła z przyjęcia? Co wyniknie z rozmowy głównych bohaterów?
    W trzecim opowiadaniu poznajemy Adriana, mężczyznę w średnim wieku, który przez swój charakter stracił pracę. Teraz mężczyzna został zmuszony sprzedać samochód i czepiać się dorywczych prac, aby opłacić rachunki. Adrian znajduje pracę w barze, w którym ma pracować jako kelner. Dodatkowo jego przyszła szefowa prosi go o przysługę, która ma polegać na pomocy fundacji pomagającej potrzebującym rodzinom. I dzięki temu dodatkowemu zajęciu Adrian odnajduje znajomą z dawnych lat. Czy Adrianowi uda się poukładać sobie życie? Jak ono się zmieni dzięki dawnej znajomej?
    Czwarte opowiadanie jest to historia nieszczęśliwego,  czterdziestoletniego Darka. Mężczyzna od pół roku mieszka z matką, do której wprowadził się zaraz po rozwodzie z byłą już żoną. I co dziwne Darek nie rozpacza przez to, że jego małżeństwo się rozpadło, ale przez to że nie może być z ukochaną osobą, którą nie jest jego żona. I tak może mieszkałby sobie dalej, użalając się nad sobą, gdyby nie jego matka, która ma już dosyć patrzeć jak jej dziecko pogrąża się w rozpaczy. Pod wpływem impulsu chce wymusić na nim zmianę. Czy Darek weźmie się w końcu za siebie? Co zrobi matka mężczyzny żeby postawić syna na nogi?
    Piąte opowiadanie to historia Ryszarda, 45-letniego mężczyzny, właściciela firmy sprzątającej. Jego życie wyglądało kolorowo, miał żonę, kochającą córkę, lecz wszystko się zmieniło pewnego dnia. Gdy Ryszard wracał z pracy, pod jego samochód wpakował się młody rowerzysta i niestety zmarł. Mężczyzna obwinia się o śmierć tego chłopaka, popada w depresje i jego życie się zmienia. Żona po przedłużającym się takim zachowaniu męża odchodzi. Mężczyzna zapuszcza się i jedyny powód do życia daje mu córka. W końcu właśnie to ona zamierza zawalczyć o powrót ojca do normalności. Czy dziewczynie uda postawić się Ryszarda na nogi? Czy Ryszard odnajdzie spokój?
    Szóste opowiadanie jest to historia pewnych zbiegów okoliczności i szalonego dyżuru na SOR-ze doktora Grudniewskiego. Jest to opowieść o tym jak wygląda taki nocny dyżur, który i tak nie jest łatwy i co się dzieje gdy na głowę wchodzi rozkapryszona gwiazda, która trafiła do szpitala. Jak potoczy się dyżur doktora Grudniewskiego i co się jeszcze wydarzy? I o co chodzi z mikołajkową wróżbą?
    Siódme opowiadanie jest to historia dwóch osób z różnych kategorii wiekowych. Pierwszą z nich jest Zenon, emerytowany profesor, którego dzieci zmusiły do przejścia na emeryturę. Mężczyzna nauczony codziennie pracy, nudzi się w domu i postanawia zatrudnić się jako Święty Mikołaj. I tak w jednym z przedszkolu poznaje Gustawa, małego chłopca, którego rodzice uczą racjonalnego życia i tego, że Święty Mikołaj nie istnieje. Jak zakończy się spotkanie Gustawa z przebranym Zenonem? Czy takie podejście do dziecka jest dobre?
            
            Jak wyżej już wspomniałam jest to zbiór siedmiu różnych opowiadań. Każde z nich skupia się na innym problemie i każde z nich jest inne, tak samo jak różni są ich autorzy i bohaterowie. Łączy je postać Świętego Mikołaja i okres przygotowań przedświątecznych. Jedne historie podobały mi się bardziej niektóre mniej, ale fajnie było móc je przeczytać. Mi akurat udało się ją przeczytać, co prawda już po okresie świątecznym, ale za to w zimowej oprawie za oknem. Książka idealna no okres grudniowy, żeby fajnie wprawić się w atmosferę Ducha Bożonarodzeniowego. Okładka fajnie współgra z treścią, zresztą tytuł nawet też, chociaż nie do każdego opowiadania. Polecam tą pozycję, fajny pomysł na prezent pod choinkę, albo na Mikołajki. 


        Agnieszka Jeż  absolwentka filologii polskiej i bałtyckiej na Uniwersytecie Warszawskim. Matka, żona. Autorka takich powieści jak: "Zwyczajne cuda",  "Ciasteczko z wróżbą"  i serii "Dom pod trzema lipami" albo  "Miłość warta wszystkiego". 

        Tomasz Kieres  idealista i niepoprawny romantyk. Autor takich książek jak: "Tu i teraz", "Zawsze będę przy tobie", "Nie pozwól mu odejść".

        Katarzyna Misiołek urodzona 1974 roku. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Przez kilka lat mieszkała w Rzymie. Autorka takich książek jak: "Serce z kamienia", "Księżycowa kołysanka", "Kryształowe motyle".

        Anna H. Niemczynow matka, żona, właścicielka ślicznego pieska. Autorka takich książek jak: "Tamta kobieta", "Sto dni wdzięczności", "Jej portret", "Zostań ile chcesz". 

        Agnieszka Olejnik  mama trzech chłopaków, właścicielka czterech psów. Polonistka i anglistka. Autorka takich książek jak: "Wybór Charlotty", "Odrobina magii", "Rozmerdane święta". "

        Karolina Wilczyńska urodzona 28 sierpnia 1973 roku. Autorka takich książek jak: "Pierwsze wesele",  albo cyklów: "Kawiarenka za rogiem", "Stacja Jagodno", "Rok na Kwiatowej". 

        Magdalena Witkiewicz autorka powieści dla dorosłych i dla dzieci. Urodziła się 1976 roku. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. W Gdańsku mieszka z mężem, dziećmi i kotem. Autorka takich książek jak: "Po prostu bądź", "Listy pełne marzeń",  książek dla dzieci: "Banda z Burej". 

Brak komentarzy: